Marnowanie żywności w gospodarstwach domowych

150 150 admin

Zespół ConsumerLab regularnie przeprowadza i publikuje badania pozwalające na lepsze zrozumienie konsumentów.

,,Household Food Waste: The Meaning of Product’s Attributes and Food-Related Lifestyle’‘ to artykuł opublikowany w czasopiśmie Frontiers in Environmental Science, której jednym z autorów jest dr Andrzej Szymkowiak, prof. UEP.

Artykuł dotyczy problemu marnowania żywności w gospodarstwach domowych i analizuje wpływ cech produktów spożywczych oraz stylu życia związanego z jedzeniem na ten problem.

Autorzy artykułu przeprowadzili badania, aby zrozumieć, jak skłonność do wyrzucania jedzenia różni się w zależności od stylu życia konsumentów i jakości produktów spożywczych. W artykule omówiono definicję stylu życia związanego z jedzeniem i jego wpływ na marnowanie żywności w gospodarstwach domowych. Autorzy zidentyfikowali kluczowe cechy produktów spożywczych, takie jak data ważności, jakość sensoryczna, cena i informacje o produkcie. Wykazano, że te cechy mają istotny wpływ na skłonność konsumentów do wyrzucania jedzenia. Styl życia, który promuje minimalizację marnowania żywności poprzez np. planowanie posiłków, korzystanie z resztek czy świadome zakupy, był związany z mniejszą ilością wyrzucanego jedzenia.

Wnioski z tych badań mogą mieć praktyczne zastosowanie w opracowywaniu strategii mających na celu zmniejszenie marnowania żywności w gospodarskich domach. Na podstawie wyników badań można zidentyfikować różne grupy konsumentów i zrozumieć, jakie czynniki wpływają na ich skłonność do marnowania żywności. Dzięki temu można opracować spersonalizowane strategie edukacyjne i informacyjne, które będą skierowane do konkretnych grup konsumentów. Dodatkowo, wyniki badań wskazują na potrzebę zwiększenia świadomości konsumentów na temat problemu marnowania żywności oraz edukacji w zakresie właściwego przechowywania i wykorzystywania żywności. Informowanie konsumentów o znaczeniu dat ważności, sposobach minimalizacji marnowania żywności oraz korzyściach z wykorzystywania resztek może przyczynić się do zmniejszenia ilości wyrzucanego jedzenia.

 

Cała publikacja dostępna jest tutaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.